¹POUŽITÍ EPOXIDŮ V ELEKTROPRŮMYSLU

Jako tradiční materiál pro izolační účely v elektroprůmyslu a energetice byl po dlouhou dobu používán především porcelán. Obecně jde o materiál poměrně křehký a s menší variabilitou použití. Po rozšíření používání epoxidových pryskyřic a jiných syntetických materiálů začátkem druhé poloviny 20. století se začaly prosazovat i v elektroprůmyslu, a to kvůli jednoduchému zpracování a variabilitě použití.

Již více než šedesát let využívá sektor energetiky a elektroniky nesporných výhod, které mu epoxidy přináší¹. Hmotnost epoxidových izolačních dílů je oproti porcelánu nižší o 50-70 %² při zachování mechanické pevnosti. Flexibilita a vynikající rozlivové vlastnosti umožňují epoxidům pomáhat s efektivním využitím zdrojů a surovin, protože výrobky mohou být menší a rozměrově přesnější. Zároveň epoxidové pryskyřice splňují nejnáročnější požadavky zákazníků na vysokou tepelnou a chemickou odolnost, ohnivzdornost, vysokou odolnost proti praskání při nízkých teplotách a možnost opravitelnosti. Při výrobě je také výhodou, že epoxidy díky své vysoké přilnavosti umožňují zalévat kovové díly, a vytvořit tak celistvý výrobek.

Díky vynikajícím elektroizolačním vlastnostem a dalším výhodám se epoxidové pryskyřice uplatňují v široké škále elektrických a elektronických součástek a výrobků, zejména pak v náročných vysokonapěťových, vnitřních i venkovních aplikacích, kde jsou vyžadovány vynikající mechanické vlastnosti a odolnost proti povětrnostním vlivům.

  • Izolátory, vysokonapěťové konektory, odpojovací spínače, průchodky
  • Přístrojové transformátory
  • VN suché distribuční transformátory
  • Komponenty do rozvaděčů
  • Zapouzdřené vodiče
  • Elektromotory a elektrické pohony
  • Generátory

Doma se s epoxidovou pryskyřicí můžete setkat především v elektronice. Epoxidové systémy se díky své přilnavosti k podkladu i jednotlivým částem používá k zalévání a zakapávání například v plošných spojích, snímačích, senzorech, sběrných kroužcích a řídicích jednotkách.

EPOXIDY POMÁHAJÍ BUDOUCÍM ZMĚNÁM

Plán přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, naplánovaný v rámci Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), znamená obrovské změny v evropských energetických systémech a vyžaduje modernizaci distribuční a rozvodné sítě. Epoxidové pryskyřice budou nezbytným materiál v mnoha aplikacích, kde jsou vyžadovány vynikající izolační vlastnosti, mnohostranné využití a odolnost, například v přístrojových transformátorech, které jsou součástí vysokonapěťových rozvaděčů.

Environmentální směr EU také znamená odklon od tradičních aut a jiných dopravních prostředků a podporu více udržitelné mobility. Epoxidové pryskyřice pomáhají této transformaci v mnoha směrech. Vyrábí se z nich lehké, kvalitní a odolné kompozitní součásti dopravních prostředků, které díky své nižší hmotnosti spotřebují méně paliva, a tedy vyprodukují méně emisí. Kromě kompozitních dílů hrají epoxidové pryskyřice klíčovou roli v elektroinstalaci a elektrických pohonných jednotkách dopravních prostředků, dále se používají jako zalévací materiál při výrobě elektrických součástek a jako tepelně a protipožárně odolný materiál při výrobě baterií.

Budoucí nárůst využití epoxidů se odhaduje také v oblasti informačních technologií a elektroniky. Bez epoxidů by neexistovaly základní předměty každodenní potřeby, jakými jsou chytré telefony, ani moderní lékařské vybavení, jako například magnetická rezonance.³ Epoxidová pryskyřice jsou také součástí vnitřních elektrických obvodů, tranzistorů, tištěných spojů, LED světelné techniky a solárních panelů.

Použití epoxidových pryskyřic přináší výhody nejen koncovým uživatelům, ale i mnoha průmyslovým odvětvím a je jedním z materiálů naší budoucnosti.

SPOLCHEMIE EPOXIDOVÉ SYSTÉMY PRO ENERGETICKÝ PRŮMYSL A ELEKTRONIKU

Naše produktová řada CHS-EPODUR® zahrnuje epoxidové systémy pro izolační díly vysokého a velmi vysokého napětí (izolátory, průchodky) a pro přístrojové transformátory, kde je zásadní vynikající přilnavost ke kovovým dílům. Naše epoxidové systémy jsou určeny pro pro vakuové lití a APG (Automatic Pressure Gelation), stejně jako pro výrobu kompozitů prostřednictvím navíjení a pultruze. Díky vynikajících mechanickým a elektrickým vlastnostem se takto vyrobené epoxidové kompozitní trubky a tyče používají jako vysokonapěťové izolátory, transformátory a průchodky.

Produktová řada SADURIT® zahrnuje předplněné epoxidové systémy pro venkovní a vnitřní použití a epoxidové systémy pro lití, odlévání a zakapávání.

Produktová řada VEROPAL® a VEROBOND® nabízí adheziva pro aplikace v energetice, elektrotechnice a elektronice.

Náš obchodní a technický tým je připraven Vám nabídnout správné řešení přímo pro Vaši výrobní technologii či aplikaci, ale také přizpůsobit naše epoxidové systémy Vašim potřebám. Pro více informací kontaktujte našeho segment leadera pro elektro: Jiří Viktora, viktora@spolchemie.cz, +420 736 488 97.

Mgr. Kamila Vítek Derynková, Product Marketing Manager

Jiří Viktora, Segment Leader Elektro & Elektronika

¹ Epoxy Europe: Epoxy has the power: electrical components & insulators, 2022, https://epoxy-europe.eu

² Powell Industries: Comparison of Porcelain & Cycloaliphatic Epoxy Insulation, 1990

³ Epoxy Europe: Epoxies and electronics, 2022, https://epoxy-europe.eu