Na Ovčím vrchu v areálu SPOLCHEMIE našlo útočiště milion včel, které letos nanosí přibližně 400 kilo medu. Zimu přežily ve skvělé kondici a potvrdily tak teorii včelaře Romana Dejmka o výhodách městských stanovišť. SPOLCHEMIE si kromě všech povinných analýz kvality a složení medu navíc udělala ve svých laboratořích i vlastní. Prvních 200 kilogramů medu tak bude dárkem pro zaměstnance a zákazníky. Analýzy dopadly nad očekávání skvěle – med z naši chemičky totiž nejen splnil normy, ale v několika hodnotách dokonce i výrazně předčil ostatní kontrolní vzorky.
Co se na první pohled zdálo absurdní – včelaření v chemické továrně v centru města, považoval Roman Dejmek naopak za skvělou příležitost. „Včelařím už 12let. Devět let taky zároveň pracuju ve SPOLCHEMII, takže to prostředí znám. My včelaři se na krajinu díváme trochu jinýma očima. Vím, že pro včely není problém denně urazit při sběru i několik kilometrů a v okolí, i přímo v továrně, roste mnoho lip nebo akátů, což je skvělé. Kvetou totiž později než většina ostatních rostlin a stromů a pomáhají tak včelám s pozdější snůškou,“ popisuje Roman Dejmek, který pracuje v oblasti řídicích systémů.
Nápad budil nejdříve rozpaky i mezi kolegy. „Vím, že samotné okolí i areál SPOLCHEMIE je čistým prostředím. Zajímalo mě ale, jestli se včely nemohou dostat do některých provozů nebo k látkám, které by jim mohly ublížit,“ popisuje své počáteční úvahy například Lenka Pospíšilová z marketingového oddělení. „Obrátili jsme se na Výzkumný Ústav včelařský, kde nás uklidnili a odkázali nás na analýzy Státní veterinární správy. Včelmistr mi navíc vysvětlil, že med bude certifikovaný a kontrolovaný včelařským svazem.“
Přesto se SPOLCHEMIE rozhodla využít pro zajímavost i možnosti vlastních laboratoří a udělat analýzu těžkých kovů. Proces přiblížila vedoucí laboratoře anorganických analýz Věra Barcalová: „Získala jsem tři vzorky, které jsem měla označené jen čísly. Ty jsem mineralizovala – tedy za působení tepla jsem ve směsi kyselin nechala rozložit organické látky a v roztoku mi zůstaly jen anorganické soli. Roztoky jsem pak analyzovala na optickém emisním spektrofotometru s indukčně vázanou plasmou a tam jsem stanovala obsah prvků. Rtuť byla vyhodnocována po speciálním rozkladu kyselinou chromdusičnou za studena a následně stanovena na rtuťometru AMA 254. Výsledky třech vzorků jsem pak porovnala,“ popsala přesný postup Věra Barcalová, která ve SPOLCHEMII pracuje 35 let.
Jeden ze vzorků byl samozřejmě med z podnikové včelnice. Původ dalších dvou vysvětlila Lenka Pospíšilová z marketingu: „Další vzorek jsem získala od kamaráda včelaře, který má včelstva v opravdu v čistém prostředí daleko od měst v Českém středohoří. Třetí vzorek je běžný med z obchodu. V našem prostředí nás samozřejmě nejvíc zajímal výsledek rtuti, protože v našem areálu existovala historická ekologická zátěž. Výsledky nás ale nepřekvapily. Med nebyl ničím kontaminován a v řadě parametrů měl ten náš dokonce nejlepší výsledky,“ zhodnotila Lenka Pospíšilová.
Umístění včelínů ve SPOLCHEMII předcházelo dlouhé přemýšlení nad tím, kam úly v chemickém závodě umístit, aby jejich rojení neohrožovalo provoz. „Nakonec jsme našli skvělé místo na Ovčím vrchu, které je na okraji našeho areálu,“ popisuje Iveta Soperová, která ve SPOLCHEMII vede referát ochrany životního prostředí. „V minulosti byly úly součástí každého většího hospodářství, protože správný hospodář věděl, že včely jsou nezbytné nejen pro jeho obživu, ale i pro přírodu, pro jeho sousedy a pro krajinu, která je jim společným domovem. Chceme být ve SPOLCHEMII taky takovým hospodářem. Ve městě je omezený prostor pro včelí obydlí. Tady jsme v centru města, kde je zároveň minimální provoz, navíc je areál střežený, takže jsou úly v bezpečí před zloději nebo ničiteli. Jsme rádi, že je tu máme,“ dodává Iveta Soperová, která má environmentální uvažování v popisu práce.
V areálu SPOLCHEMIE je v tuto chvíli devatenáct včelínů. V případě rojení, jsou připraveni zasáhnout podnikový hasiči:
„Samozřejmě jsme na takovou situaci připraveni a proškoleni. První krok je samozřejmě přivolání našeho podnikového včelaře. Pokud by se stal roj hrozbou a ohrožoval provoz nebo osoby, jsme technicky vybaveni na to si poradit s jeho likvidací.“
Včelař Roman Dejmek do této chvíle vytočil přibližně 200 kilo medu a předpokládá, že je to teprve polovina z celkového výnosu. Med ze SPOLCHEMIE se stane dárkem pro zaměstnance, obchodní partnery nebo zákazníky.