Hluk reaktorů i ticho skladu soli: SPOLCHEMIE inspirovala polského umělce

Nevšední umělecký projekt propojil průmyslové prostředí naší chemičky se světem moderního umění. Polský hudební skladatel Jacek Doroszenko vytvořil unikátní zvukovou kompozici nazvanou „Resin Arpeggio“, která vznikla ze zvuků zachycených přímo v prostorách SPOLCHEMIE. Hudební skladbu je možné si momentálně poslechnout na jediném místě na světě: v Domě umění v Ústí nad Labem a pouze do 23. listopadu.

„Hlavním smyslem bylo zachytit charakteristický zvukový ekosystém chemické výroby,“ vysvětluje Lenka Pospíšilová z marketingu SPOLCHEMIE, která byla přímo u natáčení. „Hudební skladatel Jacek Doroszenko se zaměřil na zvuky strojů, potrubí, procesů výroby, ale také na to, jak se tyto zvuky šíří prostorem a vytvářejí své vlastní hudební struktury.“ Nahrávání probíhalo pod odborným vedením Jana Krtičky a Adély Machové z Fakulty umění a designu UJEP během jediného červencového dne. Se specializovanými mikrofony zachytili pestrou škálu zvuků – od hlučných reaktorů mísících reakční směsi přes tiché prostory skladu soli až po zvukovou kulisu laboratorních reakcí.

„Tento projekt nám umožňuje ukázat SPOLCHEMII z jiného úhlu pohledu,“ pokračuje Lenka Pospíšilová, podle které se umělci snažili zachytit chemickou továrnu jako místo, kde se setkává technologie a umění. Právě tento netradiční pohled na průmyslové prostředí zaujal i samotného umělce, stejně jako dlouhodobá snaha společnosti o udržitelný rozvoj a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Výslednou zvukovou kompozici si mohou zájemci poslechnout v Domě umění v Ústí nad Labem až do 23. listopadu 2024. Autoři rovněž zvažují vydání díla na kazetě v londýnském studiu.